7 problemów, które rozwiążesz z marketingiem konwersacyjnym

Online Marketing

BY Maja Schaefer
10 days ago
Chatbotize - Chatbot

Wiele razy słyszałeś o chatbotach, marketingu konwersacyjnym lub Messenger marketingu, ale wciąż nie wiesz, jak możesz wykorzystać to dla swoich potrzeb? Czy to w ogóle jest Ci potrzebne? Czy to faktycznie działa? A może nie do końca wiesz czym właściwie są chatboty i jak mogą Ci pomóc? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten wpis przygotowaliśmy właśnie dla Ciebie :)

Marketing konwersacyjny to po prostu rozmowa z Twoim potencjalnym klientem. W formie automatycznego czatu, co oznacza, że to chatbot rozmawia z Twoim klientem zamiast Ciebie, dlatego możesz obsłużyć tysiące klientów jednocześnie. Rozmowa ma służyć zbudowaniu relacji klient-marka, zaangażowaniu rozmówcy, dostarczeniu mu rozrywki, zapoznania go z Twoim produktem lub usługą i finalnie - sprzedaży. O jakim czacie mówimy? Może być to np. Messenger lub czat na stronie WWW (tzw. live chat). Dlaczego powinieneś zacząć wykorzystywać marketing konwersacyjny? Poniżej opisujemy 7 wyzwań współczesnego marketera, które ekspresowo możesz rozwiązać właśnie za pomocą marketingu konwersacyjnego!

Problem 1- Spadające zasięgi organiczne na Facebooku

Problem: Jeszcze do niedawna kluczem do zwiększenia widoczności Twojej marki oraz zbudowania zaangażowanej grupy klientów, było strategiczne prowadzenie fanpage na Facebooku. W związku z tym systematycznie dodawałeś posty, odpowiadałeś na komentarze swoich potencjalnych klientów, wymyślałeś ciekawe aktywności. Krótko mówiąc - budowałeś coraz większą bazę polubień w przekonaniu, że każdy kolejny post dotrze dzięki temu do większej liczby osób. Działało to fantastycznie przez kilka dobrych lat. W międzyczasie zauważyłeś z pewnością, że zasięg Twoich postów przestał zwiększać się proporcjonalnie do liczby “lajków”. Dzisiaj zasięg organiczny to jedynie… 5-7%! Z czego wynika, że... 93% osób, które polubiły Twój fanpage w ogóle nie zobaczy danego wpisu!

Rozwiązanie: Postaw na marketing konwersacyjny, czyli komunikację z Twoimi potencjalnymi klientami przez kanały czatowe - np. Messenger czy czat na stronie WWW. Wystarczy, że ktoś przynajmniej raz napisze do Ciebie na czacie, a staje się automatycznie Twoim kontaktem, z którym możesz rozmawiać do woli. Średni open rate (procent osób, które otworzą Twoją wiadomość) na Messengerze to 80-90%, czyli docierasz ze swoją wiadomością aż do 9 na 10 osób, które wyraziły zainteresowanie Twoją marką!

Problem 2- Rosnące koszty reklamy

Problem: Remedium na spadające zasięgi organiczne stały się reklamy - widoczność wpisów zwiększasz regularnie wydając budżet marketingowy. Pojedyncze dotarcie do potencjalnego klienta przeważnie nie wystarcza, aby podjął decyzję, na której Ci zależy (najczęściej zakup produktu lub usługi). Dlatego decydujesz się na tzw. remarketing, czyli ponowne dotarcie do użytkownika za pomocą reklamy. Nie jesteś odosobniony. Tą samą drogą co Ty, podążają też inni oferujący swoje produkty. Przestrzeń reklamowa jest jednak ograniczona, dlatego aby to właśnie Twoja reklama wyświetliła się potencjalnemu klientowi, musisz płacić coraz więcej za pojedyncze wyświetlenie (lub konwersję).

Rozwiązanie: Marketing konwersacyjny pozwala Ci całkowicie wyeliminować koszty remarketingu. W końcu do raz pozyskanych kontaktów, możesz napisać całkowicie za darmo. Tak, dobrze myślisz - to podobne do e-mail marketingu, ale znacznie skuteczniejsze - open rate >80% i CTR 4-10x wyższy! Wykorzystaj to, aby cyklicznie angażować swoich odbiorców - zaproś do przeczytania artykułu, poinformuj o nowej promocji albo zachęć do wzięcia udziału w konkursie czy quizie - wszystko to wewnątrz okna czatu. Zaoszczędzony budżet możesz przeznaczyć na pozyskiwanie nowych kontaktów, sprowadzając je bezpośrednio do konwersacji w czacie i napędzać swoją maszynę spektakularnego pozyskiwania klientów!

Problem 3 - Niski open rate maili i SMSów

Problem: Posiadanie i budowanie bazy adresów e-mail czy numerów telefonów przez lata było na wagę złota. Wysyłki newsletterów i SMSów z treścią marketingową osiągają dzisiaj open rate pomiędzy 5 a 25%. Oznacza to, że - w najlepszym przypadku - co czwarta osoba odczyta Twój komunikat. Klienci traktują e-mail od marek jako spam, a SMSy naturalnie wymierają na rzecz komunikatorów takich jak Messenger czy WhatsApp.

Rozwiązanie: Użytkownik Messengera otwiera go wielkrotnie każdego dnia - aby odczytać wiadomość od znajomego, napisać do kogoś albo po prostu sprawdzić, czy nie przyszło coś nowego. Dzięki temu nie ominie go powiadomienie od Twojej marki. Wykorzystaj to, aby zbudować prawdziwą, wartościową relację ze swoim potencjalnym klientem, stać się jego przyjacielem i cieszyć się nawet 96% open rate - dokładnie taki wynik osiągnął jeden z naszych klientów na Messengerze. Pamiętaj - to nie jest kolejna baza numerów telefonu czy adresów e-mail - to relacja między Tobą a klientem, w której możecie porozmawiać ze sobą 24/7/365. Dobrze pielęgnowana, przynosi wspaniałe rezultaty!

Problem 4 - Niska konwersja i ROI z landing page

Problem: Quizy, konkursy, głosowania i inne aktywności angażują. Bardzo. Niestety, ciężko przeprowadzić je na Facebooku lub innych kanałach społecznościowych, dlatego, gdy chcesz uruchomić taką aktywność, decydujesz się na landing page. Wiąże się to z koniecznością dostosowania go pod ruch mobilny, różnice między przeglądarkami i optymalizacją szybkości ładowania strony. W rezultacie, w zależności od marki i rodzaju aktywności, możesz liczyć na 1%-5% konwersji.

Rozwiązanie: Dzisiejsze kanały czatowe np. Messenger to nie tylko wiadomości tekstowe - scenariusze rozmów realizujesz z wykorzystaniem przycisków, gifów, list, karuzeli itd. Interfejs jest bardzo bogaty, a doświadczenie użytkownika jest identyczne dla każdego typu telefonu, systemu operacyjnego, rozdzielczości. Quiz, konkurs czy głosowanie możesz uruchomić w kilka minut! A użytkownik czerpie niezakłóconą przyjemność z interakcji z Twoją marką, co przekłada się na konwersję na cel rzędu 30%, a w niektórych przypadkach nawet powyżej 90%!

Problem 5 - Brak spersonalizowanej komunikacji

Problem: Czy wysyłasz do wszystkich znajomych śmieszne zdjęcie swojego psa? Albo tego świetnego mema, którego ostatnio zobaczyłeś na końcu Internetu? Albo ten branżowy artykuł, w którym dowiedziałeś się, jak wykorzystać marketing konwersacyjny? :) Zapewne nie. Nasi znajomi mają różne zainteresowania, pracują w różnych branżach, są w różnym wieku i mieszkają w różnych miejscach, dlatego za każdym razem wybieramy grupę, do której chcemy wysłać daną wiadomość. Dokładnie tak samo powinniśmy postępować z komunikacją do potencjalnych klientów. Niestety, na wielu kanałach jest to niemożliwe.

Rozwiązanie: Marketing konwersacyjny pozwala na analizę zachowań Twojego klienta i automatyczne generowanie segmentów (grup) użytkowników. Wyobraź sobie, że w ramach czatu przeprowadzasz klienta przez quiz, który ma na celu rekomendację zakupu produktu np. sofy. Klient odpowiada na pytania o budżet, ulubiony kolor i preferowany styl. Każda z tych informacji pomaga nie tylko dobrać idealną sofę, ale możesz ją również wykorzystać w przyszłości, np. wysyłając informację o promocji na koc w ulubionym kolorze klienta. Personalizacja sprawia, że osiągasz jeszcze lepsze rezultaty - jest to docenienie indywidualności klienta i kluczowy element budowania z nim wartościowej relacji.

Problem 6 - Problem z dotarciem do Milenialsów i Generacji Z

Problem: Kto nie westchnął nigdy na myśl o grupie docelowej 13-25, niech pierwszy rzuci kamieniem. To grupa, która zaskakuje nas na każdym kroku. Pewnie nieraz przecierasz oczy ze zdziwienia, jak świetnie dana kampania zadziałała na tę grupę, a inna, co do której byłeś pewny, że to właśnie to - wspaniała, idealna kampania… Zupełnie nie, chociaż spodziewałeś się spektakularnego efektu. Ciężko przykuć ich uwagę na dłużej. Duża część nastolatków i młodych osób w ogóle nie korzysta z Facebooka!

Rozwiązanie: My (i tysiące marek na świecie, które stosują już marketing konwersacyjny) odkryliśmy, co jest kluczem do serc Millenialsów i Generacji Z. Wystarczy być tam, gdzie spędzają najwięcej czasu i “wgryźć” się w ich potrzeby. Pewnie słyszałeś o skuteczności marketingu na Instagramie czy TikToku - to aplikacje, z których młodzi ludzie korzystają na potęgę i warto tam być - możesz wyświetlać swoje reklamy lub promować produkty z udziałem influencerów. Ale mam dla Ciebie coś jeszcze lepszego. A co gdyby… móc po prostu porozmawiać ze swoim potencjalnym klientem? A nawet setkami tysięcy klientów jednocześnie? Na kanale, którego używają do komunikowania się ze swoimi znajomymi, gdzie czują się swobodnie i zaglądają do niego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie? Tak jest, mowa o Messengerze. To pierwsze miejsce, w którym młodzi ludzie szukają kontaktu z marką. Czy wiesz, że aż 66% osób docenia fakt, że marka jest dostępna na Messengerze, a 75% preferuje kontakt z marką na Messengerze w porównaniu z innymi kanałami?

Problem 7 - Kreatywne pomysły vs technologia

Problem: Chciałbyś zrobić coś kreatywnego, innego, coś co porwie Twoich potencjalnych klientów i sprawi, że pokochają Twoją markę, ale… za każdym razem zderzasz się ze ścianą. Realizacja Twojego genialnego pomysłu okazuje się:

  • koszmarnie droga
  • koszmarnie skomplikowania i wymaga zatrudnienia lub podnajęcia ekspertów np. programistów
  • koszmarnie czasochłonna, a kampania ma ruszyć za dwa tygodnie

Zapewne nie marzysz o wielogodzinnym przesuwaniu przycisków i dobieraniu kolorów na telekonferencji z grafikiem, przygotowywaniu specyfikacji dla programistów czy tłumaczeniu się klientowi, dlaczego znowu coś nie działa na Internet Explorerze.

Rozwiązanie: Jeżeli myślisz, że marketing konwersacyjny to kolejna zabójcza dawka technicznej wiedzy - mamy niesamowitą przyjemnością Cię rozczarować! :) Do realizacji strategicznych działań na Messengerze czy czacie na WWW możesz wykorzystać istniejące platformy typu SaaS (Software as a Service). Jedną z nich jest Chatbotize, gdzie w prosty sposób stworzysz quizy, konkursy, głosowania, wyzwania, wysyłkę powiadomień push, newsletter i wiele innych - bez znajomości technologii. Każdą aktywność skonfigurujesz i uruchomisz na Messengerze lub czacie WWW w kilka minut, skupiając się na tym co uwielbiasz - części kreatywnej!

Podsumowując, marketing konwersacyjny to z jednej strony innowacyjne podejście do komunikacji z klientem, a z drugiej po prostu powrót do źródeł - tradycyjnej rozmowy z klientem w celu nawiązania relacji i sprzedaży produktu. Mam nadzieję, że w tym wpisie daliśmy Ci wystarczająco dużo powodów, abyś sprawdził na własnej skórze, jak skuteczny i pomocny potrafi być marketing konwersacyjny w osiągnięciu Twoich celów. Zacznij już teraz i zarejestruj się na Chatbotize, aby uruchomić swojego chatbota w kilka minut!