Koncepcja chatbota dla firmy kurierskiej - InPost

LIPIEC 15, 2017

543 SŁOWA

4 MINUTY

W dzisiejszym wpisie pokażę, że chatbotów na Messengerze można używać nie tylko w sposób czysto promocyjny, nastawiony na “klikalność”, ale mogą stanowić doskonały sposób na optymalizację procesów i kosztów w firmie.

Kto z nas nie lubi robić zakupów w Internecie? Online kupujemy już prawie wszystko - ubrania, żywność, elektronikę. Rynek e-commerce rośnie jak szalony, a wraz z nim rosną firmy, które dostarczają nasze zamówienia.

Postanowiłam wziąć pod lupę nasz polski InPost. Przeanalizuję procesy i zaproponuję bota, który sprawi, że odbierzemy przesyłkę z paczkomatu bez dotknięcia maszyny i nadamy w podobny sposób. A InPost? Zaoszczędzi kilkaset tysięcy rocznie. Win-win!

Postrzegam InPost jako jedną z najbardziej innowacyjnych firm kurierskich w Polsce, która wiedzie prym w wykorzystywaniu nowych technologii w praktyce. Atrakcyjny profilu na FB, obszerne FAQ na stronie, system śledzenia paczek i oczywiście innowacyjne w skali świata paczkomaty. Jednakże proces weryfikacji statusu paczki wciąż wymaga od nas przynajmniej kilku kliknięć.

Według badań, typowy Kowalski sprawdza skrzynkę mailową 2-3 razy w tygodniu, a ważne informacje giną w natłoku reklamowych wiadomości i newsletterów. SMS są kosztowne, a młodsi użytkownicy podświadomie ignorują je w podobny sposób jak reklamowe wiadomości e-mail.

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Messenger przejął rynek komunikacji tekstowej, co obserwuję również na własnym przykładzie - klienci coraz częściej piszą do mnie właśnie na FB, zazwyczaj gdy oczekują pilnej odpowiedzi. Nic nie dzieję się bez przyczyny - zbadano, że wiadomości z Messengera nie ignorujemy w odróżnieniu do SMS i e-maili. Większość użytkowników odczytuje je bezpośrednio po otrzymaniu powiadomienia. A z samego Messengera korzysta już niespełna 2 mld użytkowników!

chatbot chatbots codeheroes inpost kurier

Dzięki botowi na Messengerze zmniejszamy koszt wysyłek powiadomień dla InPost do… 0 zł. Klient dostaje powiadomienie o zmianie statusu przesyłki. W dowolnym momencie może samodzielnie sprawdzić status. Kiedy przesyłka dociera do paczkomatu, dostaje kod, dzięki któremu już nigdy więcej nie musi wpisywać numeru telefonu i kodu na ekranie paczkomatu. Paczucha bezdotykowo trafia w jego ręce!

Chcesz nadać paczkę? Zrób to w ciągu 1 minuty na Messenger.

Kolejnym przykładem zastosowania bota dla firmy kurierskiej jest nadanie przesyłki. Bot przeprowadzi skutecznie przez cały proces. Poprosi o dane adresata, odnajdzie najbliższy paczkomat i poprosi o dokonanie płatności - wszystko w jednym oknie Messengera. Następnie wygeneruje kod, z którym należy udać się do dowolnego paczkomatu i w 5 sekund nadać paczkę! Jesteś ciekawy co dzieje się z Twoją przesyłką? Zapytaj o status bota, który z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

chatbot chatbots codeheroes inpost kurier

Szczęśliwy ten, kto nigdy nie miał problemu ze swoją paczką w okresie przedświątecznym. Tak jak sklepy internetowe, tak i kurierzy przygotowują się na ten moment już pół roku wcześniej. Nie wszystko jednak da się przewidzieć, dlatego w tym czasie social media zalewają posty zirytowanych klientów.

Dzięki botowi możemy zminimalizować “kryzysy w social media”! :) Paczuchobot wyśle powiadomienie z informacją, o przepełnieniu paczkomatu i poprosi o wybranie innego, mniej obłożonego. Dzięki szybkiemu, darmowemu powiadomieniu, które jest natychmiast odczytywane przez klienta, balansujemy obłożenie paczkomatów, jednocześnie zwiększając poziom satysfakcji klienta, który po pierwsze jest informowany na bieżąco, a po drugie samodzielnie decyduje, co stanie się z jego paczką.

chatbot chatbots codeheroes inpost kurier

Bot to nie tylko narzędzie marketingowe. Realnie optymalizuje procesy i przekłada się na zwiększenie zysków. Na możliwość budowania chatbotów w ramach istniejących aplikacji takich jak Messenger czy Slack, powinniśmy spojrzeć jako na nowy interfejs - obok webowego i mobilnego - który otwiera nowe możliwości dotarcia do użytkownika końcowego i komunikacji z nim.
Materiały graficzne użyte w artykule są własnością INPOST S.A. / INTEGER.PL S.A.