Reprezentacja danych podczas nauki chatbota - Bag of words

LIPIEC 18, 2017

634 SŁÓW

5 MINUTY

Co świadczy o jakości chatbota? Pierwszym co przychodzi na myśl jest zapewne poziom interakcji z użytkownikiem. Jak wiele taki bot jest w stanie zrozumieć? Czy to co pisze dobrze wpasowuje się w kontekst rozmowy i czy jego słowa stanowią zadowalającą odpowiedź na pytanie rozmówcy?

Koncepcja chatbota dla firmy kurierskiej - InPost

LIPIEC 15, 2017

550 SŁÓW

3 MINUTY

W dzisiejszym wpisie pokażę, że chatbotów na Messengerze można używać nie tylko w sposób czysto marketingowy, nastawiony na “klikalność”, ale mogą stanowić doskonały sposób na optymalizację procesów i kosztów w firmie.

Jak stworzyć bota przyjaznego użytkownikowi cz. 1

CZERWIEC 21, 2017

580 SŁÓW

3 MINUTY

Chatboty są odpowiedzią na potrzebę uproszczenia komunikacji. Jesteśmy przesyceni nadmiarem niepotrzebnych informacji. Piękne, kreatywne strony internetowe atakują nas milionem bodźców. Wideo, obrazki, gify, animacje, rozmaite fonty, gra kolorów.

5 sposobów wykorzystania chatbota w e-commerce

CZERWIEC 14, 2017

499 SŁÓW

2 MINUTY

Chatboty rewolucjonizują rynek e-commerce. Nie jest to zaskakujące, ponieważ perfekcyjnie odpowiadają na rosnące wymagania klientów. Klient oczekuje indywidualnego traktowania, zmieniającej się oferty, interesujących akcji promocyjnych...

Tworzenie chatbotów z wykorzystaniem modelu aktorowego

CZERWIEC 12, 2017

698 SŁÓW

3 MINUTY

Wszystkie platformy komunikacyjne (Facebook Messenger, LiveChat, Intercom itd.) istniejące na rynku udostępniają API, które pozwala na zintegrowanie własnego bota z chatem na naszych kanałach...